Relacja z Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej 2015 dla Młodych Badaczy

W dniach 28-30 sierpnia, już po raz czwarty w ramach AstroShow, odbyła się Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy. Miejscem imprezy był w tym roku ośrodek wczasowy Knieja w Rajgrodzie na pograniczu Mazur, Podlasia i Pojezierza Suwalskiego.



Tematem przewodnim LSMO była praca biologa terenowego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z warsztatem jego badań – metodami odłowu żywych organizmów, ich obserwacji i oznaczania. Podczas zajęć laboratoryjnych mogli też skorzystać z szerokiej gamy sprzętu mikroskopowego, m.in. mikroskopów biologicznych, stereoskopowych oraz kamer, aby móc odkrywać tajniki mikroświata.





W ramach warsztatów odbyły się również dwie wyprawy terenowe. Pierwszą było nocne rozstawianie pułapek oraz połowy czerpakami entomologicznymi przy świetle latarek. W trakcie drugiej, badano życie bezkręgowców w dwóch środowiskach – w suchym borze sosnowym i w podmokłym olsie… choć z racji panującej suszy, ten ostatni okazał się nie aż tak bardzo podmokły. Odłowy okazały się niezwykle owocne. Udało się zaobserwować liczne okazy owadów (w tym chrząszczy, pluskwiaków, błonkówek, muchówek i ważek), pajęczaków (pająków i roztoczy), jak i wijów i skorupiaków. Obiektem obserwacji stały się również rośliny i mikroorganizmy zasiedlające wodę pobliskiego jeziora, które dokładnie oglądano z użyciem mikroskopów.





Podczas zajęć, uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę (zdjęcie lub rysunek) wykonaną z użyciem mikroskopu. Otrzymaliśmy wiele fotografii i obrazków, często niezwykle interesujących i niepozbawionych czysto artystycznego piękna. Jednak tegoroczną edycję LSMO wygrała Emilia Cupryk, która urzekła jury precyzją odwzorowania kolorystyki skrzydeł zaobserwowanego przez siebie owada.



Niezależnie od tematyki mikroskopowej zajęć, młodzi badacze i ich rodzice mogli wziąć udział w innych atrakcjach organizowanych w ramach AstroShow. M.in. mogli prowadzić obserwacje nocnego nieba prowadzonych przez astronomów, zobaczyć co dzieje się na słońcu, przetestować różne lornetki, lunety i urządzenia do nokto- i termowizji.





Na uroczystym zakończeniu, każdy z uczestników warsztatów otrzymał dyplom i drobny upominek w postaci zestawu gotowych preparatów mikroskopowych. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku.